Amiga pro začátečníky

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Můj starší článek. Napsal Starej_Mraf on 14. Leden 2009.


Amiga pro začátečníky


Krátké informace pro zájemce, kteří s Amigou začínají nebo se k ní po letech vrací. Mnoha lidem stačí emulátor, ale někdo chce opravdické "železo". Už před delší dobou jsem připravil jakýsi FAQ (česky ČKD :-) – často kladené dotazy. Ještě jsem je trochu doplnil, tak aby odpovídaly roku 2009. Určitě jsem neuvedl všechno, ale snažil jsem se shrnout nejdůležitější a nejčastější dotazy.

Jaký je rozdíl mezi Amigami 500(+), 600, 1200?

Amiga 500, 500+ mají stejný procesor a liší se pouze chipsetem a kickstartem. Amiga 600 je jako Amiga 500+, má menší klávesnici a navíc řadič HDD přímo na desce a PCMCIA slot. Amiga 1200 je modernější, zobrazí více barev, je rychlejší, má řadič HDD přímo na desce a PCMCIA slot.

Existují ještě jiné typy amig?

Ano existují, nicméně nejsou zdaleka tolik běžné jako výše uvedené typy. Pro účely tohoto článku se budeme zabývat pouze klasickými amigami, kde počítač je umístěn ve zvětšené klávesnici. Více se zdá najít zde na portálu v encyklopedii.

Kde se dá amiga koupit?

Nejčastěji asi na internetových inzertních nebo aukčních serverech, jako je pcbazar.kontakt.cz, aukro.cz, ebay.com a jim podobné. V zahraničí existují dosud obchody, které se na Amigu specializují, třeba amigakit.eu, vesalia.de.

Na kolik mně taková amiga vyjde?

Ceny se dost často mění a hodně záleží na tom jakou Amigu si člověk pořizuje (viz první otázka). Nejlepší je zeptat se fóru zdejšího portálu na aktuální cenu.

Co je kickstart?

Základ operačního systému uložený v čipu na základní desce amigy.

Proč potřebuji vědet jaký je rozdíl mezi Amigami, proč záleží na verzi kickstartu?

Jednotlivé typy Amig jsou mezi sebou mírně nekompatibilní, ne každý program nebo hra chodí na všech amigách.

K jakému monitoru amigu připojím?

Nejlépe je koupit Amigu i s monitorem, ale Amiga jde připojit i k běžné televizi. U Amigy 500 a 500+ je nutné použít TV modulátor aby byl obraz barevný a nebo mít TV s RGB vstupem. Amigy 500 a 500+ mají pro běžné video jen černobílý výstup.

Jaké kabely jsou potřeba k připojení na TV?

Běžné kabely jako jsou pro video: cinch-cinch, cinch-scart podle vstupu v TV.

Co to je ten RGB kabel a kde ho koupím?

RGB vstup je většinou u dražších TV. Kabel pro propojení amigy a TV pomocí RGB je možné sehnat na inzerát a nebo si ho vyrobit. Případně se dá koupit v internetových obchodech, viz výše. (návodů na internetu je dost)

Amiga používá myš, jakou myš je možné použít, konektor vypadá stejně jako sériový u PC?

Amiga používá vlastní typ myší. Konektor je sice stejný, ale myš je úplně jinak zapojena.

To je dobrý a kde takovou myš mám vzít?

Nejlepší je koupit Amigu i s myší. Amiga myši se dosud prodávají i nové, nebo je možno koupit redukci.

Jaký joystick se dá připojit k amize?

Starší typy joysticků, původně používaných například u osmibitů. Dají se sehnat na inzerát. Joysticky k PC přímo bez redukce použít nelze.

Amigu už mám zapojenou a teď si chci rozchodit operační systém nebo nějakou hru, používá amiga stejné diskety jako PC?

Diskety jsou sice stejné, ale mají úplně jiný formát.

Ale jde nějak vytvořit Amiga disketa na PC?

Ne, není to možné, formáty jsou odlišné i fyzicky. Existuje pouze finančně náročná možnost koupit si speciální řadič Catweasel nebo Kryoflux, ten Amiga disketu přečte i zapíše. Cena je kolem 3.000,- Kč.

Tak jak se to tedy dělá?

Na amize lze pomocí programů Crossdos a nebo Fat95 číst diskety z PC naformátované na 720 kB. Amiga má totiž většinou jen DD mechaniku. Existují i HD mechaniky pro amigu a jsou velmi málo rozšířené, proto se touto možností zatím nebudeme zabývat.

No jo, ale DD diskety se už nevyrábějí.

Lze použít normální dodnes dostupné HD diskety. Je ale lepší u nich nálepkou přelepit otvor který je na opačné straně diskety než ten "ťuflík" na ochranu proti zápisu.

Jakou má kapacitu Amiga disketa?

Obvykle 880 kB.

Když k amize nemám žádnou disketu, jak ji tedy mám udělat?

To bohužel nejde, nejjednodušší je najít někoho, kdo ti takovou disketu připraví.

Když už takovou disketu mám, co mám dělat abych převedl programy hry na amigu stažené z internetu na Amigu?

Možností je více, nejjednodušší možností je přenášení na disketách. Je také možné propojit Amigu a PC kabelem, ale to je složitější.

Nojo, ale já jsem stáhl nějaký adf (dms) soubor, ten se nějak dá spustit na amize?

Ne, přímo se spustit nedá, je to obraz celé diskety a z něj je potřeba amiga disketu vytvořit.

Ale jak na to, když 880 kB soubor na 720 kB disketu nenacpu ani kdybych se rozkrájel?

Je možné takový soubor zabalit zipem a na amize buď rozbalit a nebo přímo zapsat disketu ze zazipovaného souboru pomocí programu transadf.

Já jsem ale šťoural a co když má i zabalený adf více než 720 kB?

Pak je třeba takový soubor na PC rozdělit a na amize opět spojit příkazem split. V tomto případě je lepší dělit přímo nekomprimovaný adf soubor.

A co to jsou ty DMS soubory?

Něco podbného jako adf, některé jsou i přímo komprimované. Návodů jak vytvořit z DMS souboru disketu na amize je dost na internetu.

Když už mám adf (dms) soubor na 720 kB disketě, co dál?

Amiga má jednu výhodu a tou je ramdisk. Program transadf a příslušný soubor adf je třeba nahrát do ramdisku. Pak už postupuj dle návodu na program transadf přípaně jiný. Pokud disketa na kterou chceš zapisovat není naformátovaná na amiga formát, je třeba ji před použitím naformátovat. Některé programy umí zapisovat a zároveň formátovat.

Když má Amiga harddisk, můžu adf (dms) soubory nahrát na něj?

Jistě je to ještě lepší než použití ramdisku. Bohužel ne každá amiga má harddisk.

Mám amigu, ale ta má jen 0,5 nebo 1 MB ram a nemá harddisk a adf ani zazipovaný se mi na ramdisk nevejde?

Pak je možné použít druhou externí amiga disketovou mechaniku. Sehnat se dá na inzerát.

Jde to i jinak?

Ano, ale je to hodně zdlouhavé. Je možno adf soubor rozdělit na více stejných částí, dopručuju polovinu v případě 1 MB ram a čtvrtinu v případě 0,5 MB ram. Takový sobour pak zapisovat postupně podle stop na disketu. Na to je ale potřeba vědět něco málo o tom jak vypadá formát diskety. Je to spíše nouzové řešení.

Proboha a nejde to jednodušeji?

Jde, ale je to dražší. Je možné koupit sériový nebo paralelní kabel na propojení PC a amigy, bývá k dostání i na aukru. Na internetu nabízí firma Cloanto program Amigaexplorer, ten je také použitelný, ale je třeba mít sériový laplink kabel. Pak je možno u A1200 a možná i A600 koupit siťovou kartu do PCMCIA slotu, ale jen tu ke které jsou ovladače pro amigu. A nebo Catweasel (viz výše). Také je možnost mít u amigy CD mechaniku. To bývá časté u A1200 a někdy A600. Případně pokud má A500 přídavný řadič HDD.

A co nahrát celý harddisk na PC a pak ho jen vložit do amigy?

Tak tohle vyžaduje trochu více znalostí, ale dá se to. Zde na fóru je návod. Nemusí se používat nutně harddisk, do amigy je možné požít CompactFlash-IDE redukci. Ale tohle se týká jen A600 a A1200. U různých řadičů HDD k A500(+) tento postup nemusí fungovat. Po instalaci HDD je také možné použít PCMCIA-CF redukci k přenášení dat do amigy, případně je také možné mít disketu s ovladačem pro PCMCIA-CF.

Co je CrossDOS a fat95?

Programy umožňující číst PC diskety, ale i jiná datová zařízení v PC formátu (přesněji veformátu FAT, nikoliv NTFS nebo jiné).

A co opačně, přečtu amiga disketu na PC?

Ano to jde, nejjednodušším programem je disk2fdi, ale jsou potřeba zapojené dvě disketové mechaniky a nebo Catweasel. Taky je možné adf vytvořit na amize a opačným postupem přes 720 kB disketu přenést na PC.