VideoBackupSystem

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání


Video Backup System pro Amigu vytořil Hugo Lyppens. Sám autor ho popisuje jako vysoce spolehlivé zařízení pro zálohu cenných dat, které je dostupné každému domácímu uživateli vlastnícímu videorekordér. Na videokazetu jste mohli zálohovat buď obsah harddisku nebo stovky disket.

Galerie

Popis

VBS uloží data na video kazetu pomocí kompozitního výstupu z Amigy. Každá řádka složená z černých a bílých pruhů reprezentuje určité množství zapsaných dat (záleží na použité kompresi). Protože videokazety nejsou primárně určeny pro datové zálohy, hustota zápisu není nijak závratná a pro spolehlivé zpětné načtení dat se používá Reed-Solomon error-correction kód. Encoder a decoder je napsán v assembleru, aby procesor stihnul kontrolu dat při zápisu (data pak proudí oběma směry). Je nutné podotknout, že je k tomu zapotřebí minimálně MC68020. Na pomalejších Amigách se data pouze zaznamenávají s možností pozdějšího ověření.

Zálohy harddisku

Ovládací software umožňuje zvolit, které soubory a adresáře z disku chcete zálohovat. Během následné obnovy můžete po načtení adresářové struktury z videokazety opět zvolit buď kompletní obnovení zálohy, nebo jen části souborů. Pokud jsou soubory hodně daleko od začátku kazety, musíte pásku na jejich začátek samozřejmě přetočit.

Zálohy disket

VBS se chlubí, že zvládne disketu zazálohovat za jednu minutu a ve stejném čase ji i zapsat zpět.

Rychlost a kapacita

Na Amigách osazených MC68000 a 1MB RAM se rychlost ukládání pohybuje okolo 40MB/h. Na 240 min kazetu se tak vejde 160MB dat. Ve verzi ovládacího software 3.0 a na MC68020 nebo vyšších se při použití kompresního aloritmu zvládá uložit 130MB/h a tím pádem uložíte až 520MB na jednu čtyřhodinovou videokazetu.

Ovládací software

VBS 3.0 potřebuje Amigu s MC68020 nebo lepším procesorem a KS2.x/3.x. VBS 3.0 je zpětně plně kompatibilní se starším VBS 1.5, který je určen pro pomalejší Amigy s KS1.x.

Zapojení

VBS kabel se skládá se sériového, scart a dvou kompozitních konektorů. Originální verze má kompozitní konektory rozlišené barvami. Červený se zastrčí do Amigy a černý do zobrazovacího zařízení. Sériový konektor pak do Amigy a scart do videorekordéru.

Nevýhody

Největší nevýhoda VBS nespočívala v zařízení samotném, ale v různých kvalitách a parametrech videorekordérů, stejně jako videokazet. Některým uživatelům se nepodařilo načíst zpět ani právě zapsaná data. Hodně videorekordérů z té doby se jednoduše trápilo s kazetami E210-E300. Pro spolehlivou zálohu jste potřebovali kvalitní videorekordér (na AVEX rovnou zapomeňte) a k tomu samozřejmě odpovídající kazetu. Ani tak nebyla záloha stoprocentní, protože jak si každý pamětník VHS vybaví, "sežvýkávání" pásek nebylo nic mimořádného. Časté přetáčení kazet tam a zpět při hledání správného místa s požadovanou zálohou opotřebovávalo, tehdy již super-čínský, mechanismus i pásku, čímž se dramaticky snižovala zpětná reprodukce zálohy. Tu jste mohli hledat podle počítadla, času a nebo vizuálně - program před každou zálohu umístil krátký úsek se jménem zálohy.

Jak již bylo naznačeno, videorekordér samozřejmě nereagoval na příkazy ovládacího softwaru. Vše jste museli udělat pěkně ručně. Udávaná kapacita videokazety a časy zápisu autorem jsou také spíš z roviny teoretické. V praxi zabral zápis obrazu diskety okolo 1 minuty a 30 vteřin. K tomu je nutné připočíst dávku sync signálu a nějaké rozumné pauzy, po které bude následovat záloha diskety další. V praxi jste tak zazálohovali cca 90 disket na kazetu E180.

Odkazy

http://www.hugolyppens.com/VBS.html
http://www.amigareport.com/ar410/review5.html