QEMM

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání

QEMM neboli Quarterdeck Expanded Memory Manager je správce paměti vytvořený společností Quarterdeck Office Systems a šířený od konce osmdesátých let do půlky devadesátých. Jedna se v pravdě nejpopulárnější paměťový manager pro MS-DOS, Windows (do verze 95) a další DOS-based systémy.


Nestandardní Edice:

QRAM - Manager pro procesory 80286 a vyšší. Obsahuje velkou škálu funkcí jako ShadowRAM, QEXT (podpora plné XMS pro 286 a nižší, VIDRAM a utility jako LOADHI (pro načtení programů do UMA) nebo Manifest.

QEMM Game Edition:

Speciální verze pro hráče počítačových her. Obsahovala speciální konfigurační nastavení pro určité hry.

QEMM Mega Bundle:

Speciální edice dodávaná s Borland SideKick pro Windows. Jedná se o verzi se SideBar 1.00 (Win3.11) a QEMM verze 7.5 (někteří tuto verzi z roku 1994 považují za poslední bezproblémovou a stabilní).

DESQview 386

Obsahuje multitaskingový DESQview a QEMM-386.


Konkurence:

Ta nikdy nebyla "slavná"... Za "konkurenci" lze pokládat EMM386, 386MAX nebo HeadRoom/NetRoom od Helix Software Company. Dále například Compaq DOS 3.31, vydaný v roce 1987, je první z řady DOS operačních systémů, který poskytuje funkce podobné těm, které nabízí QEMM-386.


Obsah: (řazeno dle důležitosti)

QEMM ovladač: zajišťuje přístup do UMA, EMS, ovládání VCPI (Virtual Control Program Interface) a DPMI (DOS Protected Mode Interface), který hojně využívají hry a programy vydané od roku 1993 a výše. Také podporuje tzv. QUICKBOOT. Jedná se o funkci, která při stisknutí klasického CTRL+ALT+DEL vynechá převzetí kontroly BIOSem, což vede k ušetření času při samotném rebootu (nekontroluje se množství paměti, připojené disky, PnP karty, atd.).

DOS-Up: přemístí DOS kernel, COMMAND.COM, DOSov rozšíření (jako buffery, stacky, lastdrive, atp.) do UMA. Funguje na DOS 3.2 a vyšším.

HookRAM: Slouží k načtení ovladačů, které se nesnesou s QEMM-386, před načtením samotného QEMM ovladače. Ten k nim pak přistupuje ve speciální, chráněném režimu.

MagnaRAM: Jedná se o vylepšenou správu diskové paměti (známou jako SWAP) pro Windows 3.1 - Windows 95. Narozdíl od tupého zápisu všeho, co přeteče fyzickou RAM, kteréžto používají dané Windows, dochází k vyhodnocování, jaká data jsou načítána/zapisována častěji a která jsou hlavně kompresovatelná oproti ostatním. Jakmile se CPU laicky řečeno fláká, ovladač prohledá svůj SWAP a vyhodnotí data, která se definitivně přesunou na disk a která je lepší uchovat v paměti. Tím je dosaženo optimalizace, která přináší oproti správě paměti ve Windows až 28% nárust výkonu v paměťově náročných aplikacích.

Manifest: Utilita podobná SysInfo a dalším progamům, které zobrazí informace o vašem systému a hardware, který používáte. Oproti volně poskytovaným utilitám zobrazí cca o 50% víc informací, které ale běžným uživatelům mnoho nesdělí.

Optimize: Utilita podobná MEMMAKERu. Automaticky vypočítá a přidělí uživateli optimální rozvržení paměti pro TSR programy. To vše umí i v náhledovém módu, kdy daná konfigurace není uložena, ale pouze využita. Uživatel si tak může zvolit pro své potřeby nejvhodnější nastavení systému.

QDPMI: Umožňuje optimalizované spouštění programů vyžadujících protected mód. Vyžaduje 386 CPU a samozřejmě načtený QEMM-386 ovladač.

QEMM 50/60: Speciální verze QEMMu pro IBM PS/2 Model 50 nebo 60. Podporuje rozširující RAM moduly s kapacitou 2 - 8MB.

Stealth: Nastupuje v době, kdy je VGA nezbytným a minimálním standardem. Se nástupem QEMM verze 8 zvládá přemapovat Mono a CGA písma mimo UMA. Navíc umí veškeré VXD ovladče Windows přesunout opět mimo konvenční pamět a tím zvyšuje pravděpodobnost spouštění náročnějších DOS programů i pod tímto prostředím.

Stealth DoubleSpace/D*Space: Jak už název napovídá, jedná se o funkci zaměřenou přímo na DoubleSpace. Konkrétně všechny jeho součásti přesune do UMA. (neplatí pro Win95 a vyšší)

T386: Užitečný přepínač pro laptopy od Toshiby. I na těch nejstarších aktivuje UMA a EMS.

VIDRAM: Jedná o funkci implementovanou na počátku roku 1990. Už tehdy nebyla úplně neznámá. Dokáže navýšit velikost konvenční paměti pro programy, které běží pouze v textovém módu a nevyužívají žádný grafický obsazením adres pro CGA/EGA grafické módy.


Limity:

LOADHI.SYS umí načíst pouze jeden driver v jednu chvíli v QEMM verzích nižších než 6.

MagnaRAM limit: Pro všechny verze se dá nastavit komprese na 100%, vyjma té, která je disribuována s QEMM-386 8.6. Zde lze z neznámých důvodů nastavit pouze 80%.

Limit paměti: DOS sám o sobě není navržen pro mapování paměti nad 64MB. QEMM se to snaží více-méně obejít, ale moc se mu to nedaří. Ve verzi 6.xx umí využít 128MB EMS a 64MB XMS. Od verze 7.04 do verze 7.5 umí využít 256MB EMS a XMS. Naprosto nečekaně po příchodu verze QEMM 8.0 lze využít opět pouze 64MB. Toto omezení se dá obejít parametrem USERAM=XXXXX, samotní tvůrci však nikdy nevysvětlili, proč se odhodlali k tomuto kroku.


Poznámka by MisticJOE: osobně doporučuji nainstalovat a používat verzi 7.5 z 22. listopadu 1994. Zarytí QEMMaři mohou použít ještě 8.0 s DOSem 6.21-6.22, ale ve skutečnosti jim to, bez aktivního využití sítě, nepřinese nic nového...haha...žabaři...


Poslední verze:

8.01 - oproti všem povídačkám a vyprávěním skalních fandů, nepřináší nic běžnému DOS uživateli. Mohou se radovat pouze provozovatelé 4DOSu, že jim konečně bude QEMM fungovat i na jejich alternativě.

QEMM97 - Jedná se o poslední verzi určenou pro Windows 95. Bohužel vyšla opravdu malou chvíli před vydáním Windows 98. Pro Windows 95 přináší velká vylepšení, ale v porovnání se systémovými nástroji Windows 98 krajně pokulhává a nedostačuje. S příchodem Windows 98 se Microsoft rozhodl, že už nadále nebude ignorovat oněch 384KB horní paměti a plně ji využije pro potřeby systému, což dodržel i u dalších verzí svého operačního systému.