Milan

Z OldComp Wiki
Verze z 10. 8. 2015, 20:24; Ctirad (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Milan 040 a 060

Rok uvedení 1998

Milan byl spíše než TOS klon skutečný nástupce Atari ST/E/TT/F030, protože firma koupila práva na operační systém TOS, který si mohla přímo přepsat pro potřeby zcela nového hardware (tedy žádné patchování TOSu 3.x z TT jako v případě Medusy a Hadesu) a dokonce se šuškalo že jednají i o použití názvu Atari.

Hardware samotný byl navržený s ohledem na maximální využití v té době levných PC koponent a tedy kromě CPU a čipu MFP neobsahoval naprosto žádný specifický Atari komponent ani jeho emulaci. Srdcem byl severní můstek PLX9080, dvě logická pole a pak už jen samé sloty, to celé ve formátu malého AT boardu. Kompatibilita byla přes to všechno velmi dobrá i když samozřejmě na nesystémové hry nebo dema člověk mohl rovnou zapomenout.

Konfigurace:

CPU 68040 nebo 68060 (v daughterboardu)

RAM až 512MB ve standardních EDO SIMMech

4x PCI

3x ISA

2x IDE

2x RS232

1x Centronics

PS/2 klávesnice a myš


Sympatické bylo, že Milan byl prodáván jako bundle základní desky s CPU, nějakou RAM, zvukovou kartou Creative SB16 a hromadou komerčnícho softwar, který vlastně tvořil špičku toho, co v té době bylo k dispozici. Namátkou HDDriver, N.AES 2, desktop Thing, NVDI5 nebo tehdy velmi populární textový editor Papyrus a tabulkový Texel. Ani cena nebyla nijak přemrštěná.

Milan byl po hardwarové i softwarové stránce velmi povedený stroj a firma s ním měla velké plány, nicméně přes velký počáteční zájem nezvládla tah na branku a vyprodukovat hned z kraje dostatečný počet kusů. Později už čelila nejen dalšímu rapidnímu nárůstu výkonu PC tak i konkurence tak říkajíc z vlastních řad podobě počítače Phenix 060, který byl prezentován jako skutečný nástupce Falcona včetně zpětné kompatibility, DSP a dalších hi tech vymožeností, ale ten se nikdy nedostal ze stádia prototypu.

To všechno zapříčinilo, že Milan Computer nakonec zavřel krám a připravovaný Milan 060 alias Milan II v ATX provedení se už nedostal do sériové výroby.