Lords of Midnight - Manuál

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Svítá. Pán ze Stínú přehlíží z ochozu tvrze nekonečné pláně Krve. Na obzoru se v rannim vánku třepotají korouhve. Vítr přináší řinčeni zbrani. Unavený vojevůdce počítá vzdálené šiky. Jeden, druhý, třetí... celkem jich je na dohled sedm. To znamená takových pět tisic mužů nejvýše den pochodu daleko. Bude muset ustoupit, pevnost obětovat a s ní pár desítek mužů, kteří budou krýt ústup. Zatim je kam ustoupit. Zatím...

Do podobné situace se dříve nebo později dostane každý, kdo se alespoň trochu vážně pustí do nejzdařilejší strategické hry na Spectrum, do jedné z mála opravdu strategických her se vším, co k tomu patří. Nestačí tady jenom počítat vojáky, je nutné brát v úvahu čas, terén, zásoby, bojovou morálku, dokonce i osobu a schopnosti jednotlivých velitelů. Musíme dělat průzkum, je možné chystat léčky, odlákat nepřítele, budovat přepadové oddíly a zálohy. A to všechno při velice jednoduchém ovládání, které zvládne každý s minimálními znalostmi angličtiny - vlastně stačí znát základní čislovky.

Cílem hry je uhájit se před dobyvačnou říší Zla Doomdark. a to buď zničením Ledové koruny nebo vojenskou porážkou Doomdarku, tj. dobytím citadely Ushgarak. Hra obsahuje mýtické pohádkové prvky pod zřetelným vlivem literatury Swords and Sorcery - "meče a kouzla" - a byla by dobrou ilustrací třeba Tolkienových knih.

Pro boj proti Doomdarku má hráč v úvodu hry čtyři, později však postupně až 32 osob. Většina z nich velí velkým či menším oddílům vojáků. V průběhu hry může ovládat kteroukoliv z nich, každé ubihá čas zvlášť. Hra není časově omezena, končí vítězstvím jedné z bojujících stran. Hráč prohrává buď tím, že padnou obě hlavní postavy boje proti Doomdarku, Luxor a Morkin, nebo tehdy, padne-li jeden z nich a zároveň padne i citadela Xajorkíth. To symbolizuje vojenskou porážku.

POHYB, POHLED, DATA, ČAS

Po nahrání hry se objevi obrázek krajiny, nad nim jméno právě ovládaného hrdiny a jeho erb - na začátku je to Měsíční princ Luxor. Je dobré si všimnout jak jména (na jednom místě totiž může stát více hrdinů), tak erbu. Erby nám mohou napovědet něco o rodovych vztazích mezi hrdiny, to se pak může hodit při získávání pánů pro odboj (viz NAJÍMÁNÍ).

Pod jménem se objevi základní informace o poloze a o směru pohledu. Z této základní obrazovky má hráč následující možností:

1-8 mění směr pohledu podle světových stran (1 sever. 8 severozápad)

Q krok ve směru pohledu (viz POHYB)

R další informace o příslušném hrdinovi (viz DATA)

E vraci screen s krajinou

Tdalší možností konání hrdiny v daném místě

U "jednotný soumrak“ - přichází noc a s ní vychází DOOMDARK... (viz ČAS)

M umožňuje volbu jiného Lorda, po stisknutí klávesy se objeví seznam osob, které jsou k dispozici. Luxora, Rorthrona, Morkina a Corletha lze volit přímo klávesami C, V, B, N, tedy i bez seznamu na klávese M.

D load staré hry

S save

G znamená "ano“ na dotazy počítače

J znamená “ne" na dotazy počítače

Činnosti, které hrdina může na různých místech konat:

1 seek - hledej: na příslušné lokaci zjišťuje, nedalo-li by se najít něco zajímavého; nalezením se ovšem příslušná věc zároveň použije, takže opatrně;

2 hide/not to hide - schovej se/vyjdi z úkrytu: nevelí-li hrdina vojsku, které je dost těžké schovat, může se kdykoli ukrýt;

3 fight - bojuj: týká se jen zvířat a příšer (viz BOJ);

4 recruít lord - najmi pána: dojde-li hrdina na lokací, na níž je jiná, dosud nezapojená osoba. může ji najmout, (viz NAJÍMÁNÍ);

5 recruít men - najmi vojáky: dojde-li hrdina do spřátelené pevnosti, může najmout vojáky;

6 stand men on guard - postav vojáky na stráž: v pevnostech je možné nechat strážní službu, která je schopna bojovat proti nepříteli i bez velitele; základní nevýhodou je fakt, že se o průběhu a výsledku takové bitvy velitel dozví až dodatečně;

7 to battle! - do boje: napadá vojsko Doomdarku na sousední lokaci (viz BITVA).

Některé informace podává sama základní obrazovka. Je-li na sousední lokaci ve směru pohledu něco zajímavého - jiný hrdina, nepřítel, zvířata - na obrázku se objeví. Vojska jsou na planích vidět už z dálky.

Někdy se může stát, že místo idylického obázku rajiny za svítání objeví rovnou příslušná postava povětšinou bez koně. Potom nehledejte chybu v programu, ale v sobě, znamená to, že hrdina je mrtev. V komentáři se dočtete, jakým způsobem jste ho poslali do záhuby.

POHYB

Klávesou Q učiní naše postava krok ve směru pohledu. Je nutné se vyvarovat neuváženeho mačkání telo klávesy, protože reaguje i ve chvíli, kdy na obrazovce jsou informace o příslušném veliteli; v tom případě nás počítač vratí do reálu i bez klávesy E a udělá zároveň krok. Někdy se naopak může stát, že po stisknutí Q se misto změny krajiny objevi informace - pak to znamená, že hrdina nebo jeho armáda jsou natolik unaveni, že nemohou dál.

Rychlost pohybu je závislá na terénu, přičemž různé pány různý terén unavuje různě - to se týká především lesa - a opět lze odhadnout hrdinovy vlastnosti podle jeho erbu a přizvíska. Pohyb šlechtice i jeho vojsko unavuje, zase v zavislosti na terénu. Dále rychlost závisí celkem pochopitelně na tom, má-li velitel koně. Pohyb vojska závisí na veliteli, pěšáci ovšem poklusáváním za velitelem jedoucím na koni dost rychle vyhládnou. Koně lze získat i ztratit - viz ZVÍŘATA.

JÍDLO A OPOČINEK

Vyčerpaný Lord si může odpočlnout - i když ne všude je odpočinek stejně příjemný - a může se najíst. Vyjíst se dá kterákoliv vesnice a některé tvrze a cítadely, a to povelem seek; ve všech těchto lokacích se jedná o jednorázovou nevelkou dávku potravin (doslova útulek - shelter), kterou spotřebuje buď velitel, přjde-li sám, nebo z ni nakrmi i vojsko. Tato dávka posune Lorda a armádu na příslušné stupnici jen o stupeň, není tedy příliš efektivní. Další Lord ma pak na této lokaci smůlu.

Speciálním zdrojem osvěžení jsou jezera s živou vodou, která Lorda i vojsko rázem přesune do nejvyšší kategorie "utterly ínvigorated”. Živá voda se vyskytuje i na některých jiných místech, ale tam už je to sázka do loterie. Je dobré osvěžovat se vzácnou vodou střidmě a s rozmyslem. protože k úplnému odpočinku stačí jinak jen několik dní bez pochodu.