Atari STE

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Atari 1040 STE

rok uvedení 1989, výrazné vylepšení multimédií

Přestože Atari ST si vedlo v prodejích velice dobře a v oblasti produkčního software, především v oblasti zpracování textu, DTP a zejména MIDI patřilo ke spičce, v doupatech hráčů ho velmi záhy začala porážet výrazně lépe multimediálně vybavená Amiga 500. Atari proto uvedlo výrazně vylepšený (Enhanced) model 1040 STE zaměřený právě na hráče.

Vylepšení byla následující:

Vylepšený grafiký čip STE SHIFTER:

Paleta se zvýšila z 512 barev na 4096.

Adresu začátku videoram je nyní možné plynule posouvat po byte (u ST byl nejnižší byte adresy ignorován)

Možnost zápisu do registrů čítače obrazovky (u ST pouze pro čtení) a dva nové registry nastavující offset následujícího řádku a začátku videoram umožňují věci jako hardwarový scrolling všemi směry a různé raster triky.

Čip Blitter umožňující kopírování bloků paměti a jednoduché logické operace nezávislé na procesoru.

Bohužel jinak zůstalo vše při starém, nepřibyly žádné barvové registry ani bitplany navíc, dokonce ani overscan. Ba co víc, na ST celkem populární hardwarové overscany se na STE nedají použít, protože nový čipset už potřebný signál vůbec nemá vyvedený ven z pouzdra.

Více barev než 16 na obrazovce a overscan se tedy musí řešit softwarovými triky stejně jako na ST, což samozřejmě spotřebovává drahocenné cykly, byť zde je možné k těmto činnostem využít i blitter.

Samplovaný DMA zvuk s HW tónovými korekcemi:

Zde nejde vlastně o vylepšení, ale o přidání úplně nového zvukového subsystému k původnímu tříhlasému generátoru Yamaha. Stereofonní 8bit DAC s DMA a samplovací frekvencí až 50Khz. To na první pohled nevypadá špatně, ale jelikož jde opravdu jenom o dva kanály ve stereu s nemožností plynule nastavovat samplovací frekvenci, znamená přehrávání čehokoliv složitějšího než stereofonního samplu na konstantní frekvenci zapojení CPU do pracovního procesu.

Zajímavou vlastností je možnost používat oba zvukové subsystémy naráz, což v poslední době kvitují zejména chiptuneři, kteří si mohou kombinovat generované zvuky například se samplovanými bicími.

O samotné míchání původního PSG zvuku s novým DMA a korekce basů a výše se stará čip LMC1992, ovládaný softwarově přes rozhraní microwire.

Nové joystickové porty:

STE obsahuje navíc ke dvěma standardním devítipinovým "Atari" myš/joy portům dva další porty na DB15 konektorech, kam se dají připojit dva anlogové nebo (pomocí adaptéru) 4 digitální joysticky. Tyto porty jsou plně kompatibilní s porty a ovladači pro konzoli Atari Jaguar.

Výhody a nevýhody:

+snadné rozšíření RAM až na 4MB (souvislá ST-RAM) čtveřicí standardních 30pin SIMMů.

+snadno upgradovatelný TOS až na poslední 68000 verzi 2.6 pouhou výměnou dvojice čipů ROM a odpovídajícím nastavením jumperů.

+téměř dokonalá HW kompatibilita s ST

-problematická instalace divočejších rozšíření jako akcelerátory, FastRAM, IDE či grafických karet kvůli CPU v PLCC provedení.

-nemožnost výše zmíněného HW overscanu

-z počátku nějaké problémy s kompatibilitou u některých her z důvodu většího TOSu nacházejícího se v jiném adresovém prostoru.


Historické souvislosti:

Záměr zvrátit modelem STE vývoj a ukousnout si zpět porci z herního koláče ukousnutého Amigou bohužel naprosto ztroskotal. Herní vývojáři si nemohli dovolit a mnohdy ani nechtěli ztrácet čas vývojem dvou verzí téže hry pro jednu platformu (často to měli dokonce producenty přímo zakázáno) a tak naprostá většina komerčních her zůstala v čisté ST verzi a o pár let později vyklidilo ST(E) pozice herního počítače téměř úplně, zatímco konkurenční Amiga si ještě nějakou dobu svojí pozici jedničky držela, než vše semlelo vševálcující PC.

Přes to je STE zajímavý počítač už jen proto, že se snadněji rozšiřuje RAM i TOS než na ST a jde spustit praktický veškeré hry a dema pro ST i STE řadu nebo třeba kvalitně přehrávat tisíce existujícíh hudebních MODulů.