Atari ST

Z OldComp Wiki
Verze z 28. 6. 2015, 16:22; Starej Mraf (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Historie:

1985, základní stroj řady.

Hardware:

CPU Motorola 68000 8MHz

RAM 512kB nebo 1MB standardně, lze rozšířit až na 4MB ST-RAM (obdoba Chip RAM u Amigy) plus od dalších 8MB FastRAM na kartách strkajících se buď pod/nad CPU.

Video:

Grafický čip Shifter je poměrně strohý, nabízí pouhé tři grafické módy. Dva "televizní" (50 nebo 60Hz vertikálně 15.1kHz horizontálně)

320x200 16 barev (ST LOW) 640x200 4 barvy (ST MEDIUM)

obojí z palety 512 barev PAL/NTSC

a jeden "pracovní" (ST HIGH)

640x400 mono 72Hz neprokládaně, pochopitelně vyžadující speciální monitor, typicky Atari SM124 nebo SM125. Výhodou z dnešního pohledu také je, že je tento režim kompatibilní s VGA monitory.

Jakkoli může toto rozdělení z dnešního pohledu vypadat jako schizofrenní, ve své době šlo o docela chytrý tah, jak jedním relativně levným strojem uspokojit požadavky gamesníků i lidí, co mají počítač na práci. Jedni si ST připojí k TV a na občasné spuštění nějakého uživatelského software jim bohatě postačí kompromisní střední rozlišení, zatímco profesionálnější uživatelé si pořídí mono monitor.

Všechny tři grafické režimy fungují pouze jako framebuffer. ST nemá žádné hardwarové sprity, displaylist nebo jiné vymoženosti. Svépomocí se dá dobastlit blitter, v novějších deskách je na něj dokonce prostor. Barevné grafické mody používají bitplany, které jsou prokládané po bytech (narozdíl od amigy, která má celé bitplany uložené za sebou).

Zvuk:

Tříhlasý zvukový generátor Yamaha YM2149F v zapojení mono. S mírnými odchylkami jde o ekvivalent populárního AY-3-8910 známého především ze ZX128/+2/+3 a mnohých dalších malých počítačů.

Rozhraní:

Standardní RS232 sériový port.

Standarní (obousměrný) paralení Centronics port.

ACSI port - DMA rozhraní se špičkovou rychlostí až 2MB/s velmi podobné SCSI umožňující připojit až 7 zařízení. Nejčastěji používané pro připojení diskových zařízení, ale třeba i tiskáren, scannerů, SCSI host adaptérů, Ethernet LAN a dokonce i PC HW emulátoru.

Konektor pro připojení externí floppy mechaniky (v případě modelů STF druhé)

ROM port - v podstatě vytažený kus procesorové sběrnice učený k připojení ROM cartů. Z důvodu absence skutečného rozšiřujícího slotu se ale stal poměrně populární pro připojení všemožných zařízení od hardwarových donglů a rozšiřujících MIDI karet až po řadiče IDE, CD-ROM, LAN a USB. Jelikož port je oficiálně read only, pro zápis se používá triků.


OS TOS:

Standardně GUI prostředí s desktopem a ikonkami ovládané dvoutlačítkovou myší kompletně v ROM.

Verze TOS u ST může být 1.0 až 1.4, pomocí adaptéru lze použít i TOS 2.06. Úplně první modely ST měly TOS na disketě v ROM byl pouze zavaděč.