Amiga a zobrazovací jednotky pro začátečníky: Porovnání verzí

Z OldComp Wiki
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „Můj starší článek. '''Napsal Starej_Mraf on 26. Březen 2009.''' Amiga a zobrazovací jednotky pro začátečníky Jako reakci na snad nejčastěj…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 26. 10. 2014, 17:15

Můj starší článek. Napsal Starej_Mraf on 26. Březen 2009.


Amiga a zobrazovací jednotky pro začátečníky


Jako reakci na snad nejčastější dotaz padající na diskuzním fóru, kterým je možnost využití VGA redukce, jsem vytvořil tento článek. Snad bude ku prospěchu nejen úplným začátečníkům.

Vzhledem k tomu, že různé typy počítačů Amiga mají také různé možnosti připojení k zobrazovacím jednotkám bude lepší nejdříve přehledně rozdělit typy připojení a potom blíže specifikovat možnosti jednotlivých nejběžnějších Amig.

TYPY ZAPOJENÍ

MODULOVANÝ TELEVIZNÍ SIGNÁL

Většinou označovaný také jako RF signál. Tento signál se vyznačuje nejhorší kvalitou zobrazení, naopak je to asi nejjednodušší možnost jak Amigu připojit k zobrazovací jednotce (záměrně se vyhýbám pojmu monitor, protože v tomto případě se vlastně jedná o běžnou televizi s analogovým tunerem). K připojení a to včetně zvuku stačí jen jeden kabel na jedné straně s cinchem a na druhé straně s anténní zástrčkou. Na amigách bývá tento výstup označen hnědou barvou na zásuvce cinch. Potom už stačí zapnout Amigu a naladit TV přijímač. Toto připojení bych označil jako nouzové.

KOMPOZITNÍ VIDEO SIGNÁL

Ten je známý zejména z dob VHS videí a případně osmibitových počítačů. Zde jsme na tom s obrazem již o něco lépe, jedním kabelem je veden pouze obraz, zvuk je vedem dvěma dalšími kabely. Jedná se o kabely se zástrčkou cinche na každé straně. Video je obvykle značeno žlutou barvou, zvukové kanály potom buď černou nebo bílou a červenou pro kanál druhý. Pokud máte na televizi kompozitní videovstup barevně označený a pořídíte si barevně označený kabel nedá se zapojení splést (tedy pokud nejste barvoslepí). Televizi potom přepnete do módu, který je obvykle označován jako AV. Pro hraní her je toto zapojení postačující.

S-VIDEO SIGNÁL

Je na tom velice podobně jako signál kompozitní, ale video je už vedeno jinak. První složkou je jas a druhou je chroma (česky barva). Kabel má na obou stranách Mini-Din konektory.

RGB SIGNÁL

Z Amigy vychází na 23-pinovém Cannon, chcete-li D-SUB, konektoru PALový (NTSC nebudu uvádět neboť taková Amiga se vyskytuje v ČR a SR jen vzácně) RGB analogový signál. Podobně jako z novějšího VHS videa nebo DVD přehrávače lze připojit do televize s podporou RGB, obvykle se jedná o SCART konektor v TV. Avšak, to že má TV SCART ještě nemusí nutně znamenat, že podporuje RGB signál. O tom je zapotřebí se přesvědčit ve specifikacích daného televizoru. Každá barevná složka je v tomto případě vedena zvlášť a obraz vyniká svojí ostrostí a přesností zobrazení. Kabel je však již pomerně složitý, na internetu existují návody jak ho vyrobit. Tento článek je však pro začátečníky, takže se zde o zapojení nebudu rozepisovat. Rád bych poznamenal, že potřebný kabel lze zakoupit např na Amigakitu.

MONITORY VHODNÉ PRO AMIGU

Tím jsme vyčerpali možnosti připojit amigu k televizi a v dalších bodech se budeme věnovat monitorům, konkrétně monitorům určeným pro Amigu.

MONITORY COMMODORE 1084, 1085 a PHILIPS CM88xx

To jsou PALové monitory, které byly pro Amigu přímo vyráběné. Pokud již máte Amigu a jeden z těchto monitorů, obvykle není potřeba nic řešit. Stačí zapojit příslušný videokabel plus audio a můžete s Amigou začít pracovat. Pokud nemáte kabel, lze dohledat příslušná schémata na internetu.

MONITORY MULTISCAN FIRMY AMIGA

Nejběžnějším monitorem v této kategorii je monitor Amiga 1438, ale existují i další s větší úhlopříčkou. Jedná se o velice dobré řešení pro Amigu, nicméně obvykle se tyto monitory velice špatně shánějí. Monitor stačí připojit k Amize kabelem, který je přidělán v monitoru napevno a propojit zvuk (tento kabel už napevno není, ale jedná se o běžný stereo cinch audio kabel). Samozřejmě lze připojit i další monitory, které původně pro Amigu určeny nejsou. Jedná se o takzvané multiscan (někdy multisync) VGA a SVGA monitory. Také je možno velice omezeně požívat i klasické VGA / SVGA monitory. K připojení multiscan monitoru je zapotřebí redukce z amiga RGB na VGA. Obvykle se dá snadno sehnat. Zvuk už si musí uživatel řešit sám, někdy mají tyto monitory reproduktory, jindy ne. A jak zjistíte jestli je monitor multiscan? Je nutné aby měl ve specifikaci hodnotu horizontální frekvence 15,6 kHz a pro VGA mód 31.2 kHz.

VGA/SVGA MONITOR

Můžete použít také, připojíte ho přes stejnou redukci jako v předchozím bodě. Musíte se ale připravit na velká omezení. Nebudou fungovat PALová rozlišení, což znamená, že vám nepůjde zobrazit drtivá většina her. Sice je klidně spustíte, ale na obrazovce prostě nic neuvidíte. Navíc né každá Amiga umí VGA módy zobrazit. Tohle prostě není vhodné řešení. VGA/SVGA monitor můžete použít v případě, že vlastníte nebo si zakoupíte scandoubler.

SCANDOUBLER

Upravuje videosignál Amigy tak aby byl srozumitelný i pro VGA/SVGA monitory. Je možné použít i LCD monitory, jen si musíte být jistí, že podporují vertikální frekvenci 50Hz, což se obvykle dozvíte ze specifikace od výrobce, ale vždy je lepší monitor před zakoupením vyzkoušet. Vyjímkou je nově vyráběný scandoubler Indivision, který se dá připojit snad ke jakémukoliv VGA/SVGA zařízení. Snad jsem nezapoměl z obvyklých připojení Amigy k monitoru na žádný bežný způsob. Grafické karty v Amize nejsou běžnou záležitostí a v tomto článku budou zmíněny jen okrajově. Než začnu psát o jednotlivých Amigách, musím ještě upozornit, že ke starším amigám se vyrávěl TV modulátor. Bylo sice více výrobců, ale nejběžnějším je A520 od Commodore. Ten umí z RGB signálu vytvořit barevný kompozitní a RF modulovaný videosignál. Tak a nyní už k jednotlivým amigám.

JEDNOTLIVÉ AMIGY

Amiga 500 a Amiga 500+

Mají RGB výstup a černobílý kompozitní výstup. Proto jsem výše zmiňoval TV modulátor, který lze použít, protože doplňuje možnost barevného kompozitního výstupu. Pokud máte verzi s Kickstartem nižším než 2.0 je zcela zbytečné se zabývat VGA/SVGA monitory včetně monitorů multiscan. Tyto amigy obvykle umí jen PALová rozlišení. Leda byste byli vlastníkem externího scandoubleru (což je věc drahá a téměř nesehnatelná, protože se už pěkných pár let nevyrábí). Nejlepšího zobrazení dosáhnete RGB kabelem na televizi s RGB a nebo na PALových monitorech pro amigy. Řešit něco VGA redukcí nemá u těchto Amig žádný smysl.

Amiga 600

Už naštestí nepotřebuje modulátor, kompozitní videovýstup je barevný. Také má přímo v sobě RF modulátor. Z VGA monitorů připojených přes VGA redukci mají význam jen multiscan monitory. Podobně jako u A500(+) s Kickstartem vyšším než 2.0 je možné připojit i VGA monitor, ale použitelnost je téměř nulová. Situace s externím scandoublerem je popsaná také výše.

Amiga 1200

Tak tady už je situace o něco lepší. Podobně jako A600 má barevný kompozitní výstup a RF modulátor. Existuje pro ní poměrně slušné množství scandoublerů, nové se dokonce po dlouhé odmlce znovu vyrábí a jsou lepší než kdy dříve (Indivision). Přes VGA redukci je možné zapojit multiscan monitor. Lze použít i monitor VGA/SVGA, ale v tom případě se vzdáváte většiny her. Pokud na Amize nehrajete a používáte program, který PAL nevyžaduje, je to pro vás asi nejlevnější řešení. Samozřejmě je možné použít připojení uvedené v bodech 1,2 a 4 až 9 (včetně jejich výhod a omezení).

CDTV

Je odvozená z A500, má stadartní amiga RGB výstup, RF, kompozitní a S-Video.

CD32

Tato Amiga nemá bez rozšíření RGB video výstup. Nově se pro ni začal vyrábět scandoubler, ale zatím s ním nejsou žádné zkušenosti. Takže jsou tu jen dvě možnosti a tou je buď kompozitní video a nebo S-Video - CD32 a CDTV jsou jediné Amigy, které S-Video standartně obsahují.

Amiga 1000

Tato amiga se u nás moc nevyskytuje, přesto by nebylo dobré ji opomenout. Pro kompozitní a RF signál je potřeba modulátor. Na VGA zapomeňte, nemá to smysl. Scandoubler leda externí, což také není dobrá možnost. RGB kabel a nebo PALový monitor je asi nejlepší možností.

Amiga 2000

Velice podobné jako A1000 s tím, že některé A2000 obsahují ve videoslotu interní scandoubler a je tedy možné v tomto případě použít VGA monitor.

Amiga 3000

Tato Amiga v sobě má scandoubler vestavěný, je možné použít modulátor, RGB kabel, Amiga monitor, VGA/SVGA, multiscan. Není potřeba ani VGA redukce.

Amiga 4000

Vlastně vše jako A2000.

Amigy 2000, Amiga 3000 a Amiga 4000

Mohou obsahovat videokartu. V tomto případě je možné použít více monitorů najednou, jeden pro grafickou kartu (obvykle VGA/SVGA) a druhý pro Amigu, viz výše. Většinou je ale tohle řešeno tak aby Amiga běžela na jednom monitoru. To je však složitější a asi by to vydalo na další článek. Obdobně to může vypadat i u A1200 přestavěné do toweru.